Niedroga zwirownia Konin

Rozmowy na każdy temat.
adambyczek
Posty: 26
Rejestracja: 11 maja 2016, 11:58

Niedroga zwirownia Konin

Postautor: adambyczek » 05 gru 2017, 7:55

Co to jest termin żwirownia i do czego może nam się przydać w codziennym życiu?

Kolokwialnie mówiąc żwirownia to przedsiębiorstwo, które para się dostarczaniem pisaku i żwiru do celów budowlanych i ogrodniczych. Zwyczajowo żwirownia to kopalnia odkrywkowa, w której przy zastosowaniu ciężkiego sprzętu jest wydobywane kruszywo. Aby dokopać się do żwiru, powinno się zdjąć górną warstwę torfu. Pod nią zazwyczaj zlokalizowana jest warstwa nagromadzonego piachu, który jest ubocznym produktem w większości żwirowni w Koninie. Dopiero po jej zdjęciu jesteśmy wstanie przejść do eksploatacji właściwego złoża. Nie oznacza to, że pod złożami ziemi zlokalizowany jest piękny, drobny żwir, który widzimy na co dzień.

Aby przybliżyć proces wydobycia i wykorzystania dorobku, którym może się pochwalić każda żwirownia w Koninie, posłużymy się wyszukiwarką internetową. Wstukamy więc poszukiwaną przez nas frazę żwirownia Konin i zobaczymy co przyniosą nam rezultaty wyszukiwania. Dzięki temu będziemy w stanie więcej dowiedzieć się na temat samej żwirowni i wykorzystania oferowanych przez nią produktów. Już na pierwszej stronie rezultatów szukania, jesteśmy w stanie znaleźć interesujące informacje o oferowanych produktach. Tak jak wcześniej wspomniałem, należą do nich piach i torf oraz różnego kształtu żwir. Natomiast gotowy produkt nie leży gotowy w ziemi.

Ten piękny niewielki żwirek, który jest wykorzystywany do zdobienia naszych skwerów zieleni powstaje z rozdrobnienia wielkich bloków skalnych. A, więc większość z dostępnych na rynku żwirów ozdobnych posiada tą samą średnicę. Sama natura nie wykonała by tysięcy kamyczków o tak zbliżonych kształtach. W zależności od złoża którym dysponuje dana żwirownia, zależy jej asortyment. Żwirownia, która znajduje się na terenie złóż granitowych może produkować kruszywo najlepszej jakości. Również cena tego rodzaju żwiru jest o wiele wyższą od innych kamieni.

Ponadto bez żwirowni nie postały by żadne drogi w naszym kraju. Budulcem każdej drogi jest utwardzone podłoże. Takie podłoże powstaje z dużej warstwy przesianego piachu i żwiru o różnej gramaturze. Całość przypomina przekładane ciasto: na początku gruby żwir, następnie o drobniejszej gramaturze i na końcu piasek. Dopiero na tak wykonanym podłożu są kładzione warstwy asfaltu.

Wróć do „Gadki codzienne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość